München: bajor barátaink bázisa

Weißwurst, hefe weizen és Bayern München: három exporttermék Bajorországból, amiről mindjárt a másfélmilliós tartományi főváros juthat eszünkbe. Németország legmagasabb csúcsa, a Zugspitze Münchentől délre fekszik, a városnak kellemes mikroklímát, a kis falvaknak pedig igazi bajor hangulatot teremtve. Münchenbe látogatva épp ezért érdemes legalább egy napot a határain kívülre tervezni, főleg, hogy örömmel fogadják a magyarokat, jól tudva, mennyire összefonódik a dél-kelet német tartomány és hazánk története.

Gizella, I. Szent István felesége Passauból származik, Árpádházi Szent Erzsébet édesanyja, Merániai Gertrúd pedig Andechsből vándorolt hazánkba, hogy II. András hitvese legyen. Bajorország és München sajátos vallási és kulturális jellege attól függetlenül megmaradt, hogy kiterjedése gyakran változott, vezetőjét pedig épp hercegnek, választófejedelemnek, királynak vagy miniszerelnöknek hívták. Az óvárosi sétát a ZOB Munich buszállomásra vagy a München Hauptbahnhof pályaudvarra azonnal meg lehet kezdeni, hiszen mindkettő a régi falak nyugati határán van – a Flughafen München reptérről az S1/S8 vasúttal már háromnegyed óra a bejutás ugyanide.

A történelmi negyed szépen egybefogja az évszázados látnivalókat: egy délelőtti sétával útba ejthető a Marienplatz és a Neues Rathaus, a gótikus Frauenkirche székesegyház és a barokk Theatinerkirche, illetve a Karlsplatz, más néven a Stachus az egykori városkapuval. Egy klasszikus bajor sörház, mint a Hofbräuhausban vagy az Augustiner-Keller pedig akkor is szembe jön, ha az ember külön nem keresi, mert még nem ihat aranyszínű, habzó nedűt. Egy Budapest méretű város persze többet nyújt középkori központjánál, és remek társas mulatság egy délutánt az Englischer Garten park valamely szegletében tölteni, a német nyelv csiszolásához frissen sütött sósperecet majszolva. A Schloss Nymphenburg barokk kastélya, zöldellő parka és botanikus kertje egy másik remek hely friss levegő szívására és az eszmecserére.

Persze, ha Bajorország, akkor német precizitás: éppúgy érdemes ellátogatni a BMW Museumba, mint a világ legnagyobb technikai ismeretterjesztő épületegyüttesébe, a Deutsches Museumba. Az S-Bahn és U-Bahn vonalakkal, illetve a villamos és buszjáratok sűrű hálózatával gyorsan bejárható a nagyváros, és az Allianz Arena is hamar szemünk elé tárulhat, 75 ezer FC Bayern szurkolóval.

A vonaljegy ára 2,9 euró, vagyis 950 forint, háromórás korlátlan használattal. A legtöbb élelmiszerbolti termék ára ingerküszöbön belül marad, München ugyanakkor drágább Budapestnél és Berlinnél is: az étterem és szolgáltatásárak minimum a hazai árak dupláját teszik ki, albérletért pedig komoly összeget kell otthagyni.

Valamit valamiért: egyszerre maradt meg a büszke bajor öntudat és lépett a nagyváros a 21. századba.

HOGYAN
VÁLASSZUNK
NYELVISKOLÁT?
Iratkozz fel, és tudd meg ingyenes, 5 napos
hírlevél-sorozatunkból!
Hirdetés
Hirdetés