Melyik a legértékesebb nyelv az álláspiacon?
A gimnázium közepén még nem kell biztosak lennünk abban, mivel fogunk pénzt keresni, milyen állást választunk majd magunknak. 14-15 évesen persze ez nem is elvárás, egy dolgot azonban jó már most tudni: a jelenleg felkínált munkakörök több mint felénél elvárás egy idegen nyelv ismerete, két nyelv pedig akár 30-50 százalékkal magasabb fizetést is jelenthet. Azaz tulajdonképpen mindegy mit fogunk dolgozni, nyelvtudással csak nyerhetünk.
A legnagyobb állásközvetítő portálok adatai szerint a legtöbb hirdető angol, német vagy francia nyelvtudást ír elő, igazán sikeresek akkor lehetünk, ha két nyelvet is beszélünk. Érdekes módon olyan munkakörökben is elvárás az idegen nyelv, amelyeknél nem feltétlenül szükséges majd ezt használni. A biztos nyelvtudás – és most nem a jó felkészítéssel szinte bárki számára megszerezhető nyelvvizsgákra gondolunk – komoly versenyelőny.
Az angol már alap
„Az álláshirdetések közel fele angol nyelvtudást vár el a jelentkezőktől, az összes hirdetés mintegy 13 százaléka kifejezetten középfokú nyelvtudás tüntet fel követelményként. A felsőfok kevésbé népszerű, ezt csak a hirdetések 8 százaléka írja elő” – írja a Profession.hu. A jelentkezők nyelvtudását megfigyelve szembetűnő, hogy a tudás szintje átlagosan magasabb azok között, akik beszélnek valamilyen nyelvet. A pályázók 29 százaléka középfokú, 10 százalék pedig felsőfokú angol nyelvtudással rendelkezik.
A második legnépszerűbb nyelvtudás a német: szint feltüntetése nélkül a hirdetések mintegy 4 százaléka keres munkavállalókat, ami nagyjából megegyezik a középfokú nyelvtudást előíró hirdetések arányával. A jelentkezőket tekintve minden negyedik (26%) feltünteti a német nyelvtudást, ugyan szintmegjelölés nélkül.
A francia nyelv keresettsége jóval elmarad a németétől, kevesebb, mint a hirdetések egy százaléka keres szintfeltüntetés nélkül, vagy középfokú nyelvtudással munkavállalókat. A jelentkezők száma magasabb, összesen nagyjából a jelentkezők 5 százaléka tüntet fel valamilyen szintű nyelvtudást.
De mégis mennyit ér a nyelv?
Egyelőre azt tudjuk, hogy legalább egy nyelv ismeretével jobb esélyünk van egy állásra pályázni. De az sem mellékes, hogy vajon ez a fizetésünkön is megmutatkozik-e. A versenyszférában nem jár automatikusan pluszpénz, nincs dedikált összeg erre. (Ezt azért emeljük ki, mert az állami szektorban viszont van pár tízezer forintos nyelvpótlék.) Az viszont minden felmérésből kiderül, hogy minimum dupla annyit kereshetünk egy felsőfokú nyelvtudással, mint idegen nyelv ismerete nélkül. Amit az előző blokkban írtunk igaz: kevés olyan hirdetés van, ahol elvárás a felsőfok.
Azt azonban jó tudni, hogy például a banki és biztosítási szektorban az alapbér négyszerese az elérhető fizetés, ha ilyen szinten tudunk egy nyelvet. De még a nyelvtudást nem igénylő építőiparban is dupla annyit kereshetünk.
Összefoglalva: bármit is választasz majd hivatásnak, nyelvtudással csak előnyöd lehet.